Kung Fu Filmleri

En çok izlenen Kungfu Filmleri icin tıklayınız

Kung Fu – Yaşamak için dövüş!

Çin deyince ilk akla gelen şeylerden biri de küçükken filmlerini bolca izlediğimiz, hala da Jackie Chan ve Jet Lee sayesinde izlemeye devam ettiğimiz ünlü dövüş sanatı olan Kung Fu ‘dur herhalde. Bu muhteşem dövüş sanatı ile ilgili olarak Çinde ve dünyanın diğer bölgelerinde birçok okul bulunmasına rağmen

Kung Fu‘nun asıl doğum yeri Çin’in Henan eyaletinde bulunan Shaolin tapınağıdır. (Şaolin olarak okunur) Bu yer bu yüzdendir ki dünyada Dövüşen Rahiplerin yeri olarak ün salmıştır.

Shaolin yaklaşık 40 okuldan oluşuyor ve bu okullardan en büyüğü olan Tagou’da yaklaşık olarak 10.000 öğrenci bulunuyor. Öğrencilerin bu kadar çok oluşunu garipseyecekler için de bir de dipnot düşeyim; Çinde özellikle eskiden imkanı olan birçok aile çocuklarını daha çok küçük yaşlarından itibaren (4-10 yaş arası) Shaolin tapına dövüş eğitimi için gönderir burada hayatı öğrenmesini sağlardı. Çocuklar burada sabah 5:30 da kalkıp kahvaltı eder, ardından akşam 6’ya kadar sürecek olan uzun bir eğitime katılırlardı. Akşam yemeğini yedikten sonra hala enerjisi kalan öğrenciler ise 9 olan yatma saatine kadar ek eğitim alarak (yada cezaları var ise bunları alarak) günü noktalarlardı. Öğrenciler senenin 11 ayı bu okulda kalır, kalan 1 ayı ise aileleri ile geçirmek için evlerine dönerlerdi. Bu okullar günümüzde dünyanın dört bir tarafından öğrenci alsa da okula gitmiş öğrencilerin yaptıkları yorumlar bu eğitim kamplarının geçen zamana rağmen zorluğundan hiçbirşey kaybetmediğini kanıtlıyor.

 

Okula giden öğrencilerden biri şöyle diyor;

“Daha önce ilgi duyduğumdan Kung Fu’yu öğrenmek için Shaloin tapınağına gitmeye karar verdim. Buradaki eğitimi tek bir kelime ile anlatabilirim o da İşkence. Evet, burada kendinize işkence etmeyi öğreniyorsunuz. Sabah çok erken saatte kalkıp tuvalet ihtiyacınızı gidermek için tıka basa olan tuvalette yer kapmak için neredeyse dövüşüyorsunuz, çünkü başlayacak olan derse 1 dakika bile geç kalmak kesinlikle hoş görülmüyor ve tapınağın merdivenlerini çıkmakla cezalandırılıyorsunuz, 1000 basamağı olan tapınağı inip çıkmakla. Eğitimde olabildiğince hızlı koşmalısınız, eğer hoca yeterince hızlı koşmadığınız kanaatine varırsa elinde sopa ile sizin arkanızdan koşmaya başlıyor, eğer size yetişirse size vuruyor. Acı çekmemek için daha hızlı koşmalısınız.”

Shaolin Kung Fu Eğitimleri az önceki öğrencinin anlattığındaki gibi oldukça zor olmasına rağmen birkaç senenin sonunda öğrencilerin çoğu bu okulda öğrendiklerini hiçbirşeye değişmeyeceklerini söylüyorlar.

lshaolin-kung-fu1

Nasıl eğitim alıyorlar?

Kung Fu öğrencilerinin Shaolin tapınağındaki eğitimleri şu şekilde;

1.yıl: Basit Kung Fu tekniklerinin öğrenimi, demir mınçıka kullanımı, kılıç kullanımı, düşme teknikleri, basit box teknikleri ve ayak hareketleri, kısa vuruş teknikleri.

2.yıl: 3 parçalı sopa kullanımı, demir mınçıka kullanımı, kılıç kullanımı, diğer öğrencilerle dövüşme / pratik yapma, diğer silahlarla dövüş teknikleri.

3.yıl: Bu seviyede öğrenciler her bir alanın en yüksek seviyelerini görüyorlar. Hareketlerin yüksek beceri gerektiren formları, tek el ile düşmanı hareketsiz hale getirme, mızrak, çubuk, demir çember kullanımı, diz ve dirsekle vurma, hızlı saldırma teknikleri.

4.yıl ve sonrası: Üçüncü yılın sonunda öğrenciler Shaolin okulunda verilen Kung Fu eğitiminde “orta derece” ye sahip oluyorlar. Bu üçüncü, dördüncü yada beşinci seviye olabiliyor. Bundan sonra ulaşılabilecek en yüksek seviye ise dokuzuncu seviye ve Kung Fu ustası seviyesine erişmek.